Ali Koç, Trabzonspor ile oynanan olaylı maç sonrası ilk kez konuştu: Terör örgütü, çatışmayı başka bir seviyeye ulaştırdı

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Trabzonspor ile oynanan olaylı maç sonrası ilk kez konuşuyor.

Fenerbahçe, Trendyol Süper Lig’de Trabzonspor’u 3-2 mağlup etti. Mücadelenin ardından taraftarların sahaya girmesiyle yaşanan olaylar sonrası Fenerbahçe Başkanı Koç ilk kez konuşuyor.

Ali Koç kulüp kanalı FB TV’de açıklamalarda bulunuyor.

Ali Koç’un açıklamalarından satır başları şöyle:

“Dün yaşananlar Türkiye için Türk sporu ve futbolu için utanç vesilesidir. Bu iki kulübü birbirine vurdurtmaya, kafa kafaya getirtmeye, iki kulüp arasında şiddet ve nefret tohumları ekmeye son 13-14 yıldır emek verenler var. Hiçbir zaman bu kadar nefret ve kin tohumları ekilmemiştir. Kardeşi kardeşe kırdıran ve 3 Temmuz’un sebebi olan bu terör örgütü belki de dün gece itibariyle bu kulüpler arasındaki çatışma seviyesini başka bir seviyeye ulaştırmıştır. Muhtemelen 2014’te yaşanan kurşunlama olayı da bunların ürünü.

Fenerbahçe ve Trabzonspor camialarının yöneticileri kimlerse ve camiaların aklı selim insanlarının tuzağa düşmeden, birbirine vurdurmadan bir şekilde uzun vadeli ve sabırlı, akil düşünüp üstesinden kalkmamız lazım. Bu sorunlar tüm ülkeye zarar veren sorunlardır.

Trabzon ve Trabzonspor ülke futbolunun en önemli dinamiklerinden biri. Bu camialar arasında asgari müşterekte buluşabilecek bir ortam, zemin sağlayamadığımız takdirde işin bu boyutlara gelmesi ülkenin tamamını etkilemektedir.

Bizim maçımızda orada biz 3-2 yenilmiştik kendi sahamızda. Dün de  biz 3-2 kazandık. Orada biz takım ve yöneticilerini en iyi şekilde ağırlamaya çalıştık. Ertuğrul Bey de maçtan sonra aynen bu yönde açıklamalarda bulundu. Hakeme serzenişte bulundu. Bizim de serzenişlerimiz vardı ama biz söylemedik. Başkanlarla pek çok konuda aynı noktadayız. Yönetim ile başkanlar arasında sorun yokken, iki takımın da iyi niyetle oyunu sürdürdüğü noktada bunların yaşanması akıl tutulmasıdır.

Fenerbahçe olarak hem kendimize hem de Trabzonspor camiasına geçmiş olsun demek istiyoruz. Üzülerek öğrendim ki Trabzon tarafında belirli çalışmalar olduğunu duyuyoruz. Bu gerginlikleri Fenerbahçe’ye bağlayacaklarına dair duyumlar alıyoruz. Umarım bunu yapmazlar, hiçbir başkan ve yönetim kurulu dün yaşananların yaşanmasını istemez.

“Bu olayların en büyük mağduru Fenerbahçe’dir”

Trabzon’da turuncu yelek giyen özel güvenlik görevlilerine teşekkür etmek istiyorum. Bu olayların en büyük mağduru Fenerbahçe’dir ve taraftarıdır. Yönetim Kurulu ile oturduk, konuştuk. Artık bu iş çığrından çıktı. 3 Temmuz’da yaşananları biliyorsunuz. Fenerbahçe’yle ilgili ne devletimiz ne futbolu yönetenler hiçbir aksiyon olmadı. Saldırı hala faili meçhul, ya başına bir şey gelseydi ne olacaktı? Ya bir futbolcu linç edilseydi ne olacaktı? Bu son olsun diyecektik. Hep son olsun diyoruz. Şiddeti artık meşrulaştırmaya başlayan hale geldik. Kendinize gelin. Dün yaşananlara futbol açısından bakmayın. Futbol üzerinden organizasyon mu yapılıyor bilmiyorum ama dün yaşananlar organizeydi.

“Maç başladı ve aşama aşama olaylar büyüdü. Hakem uyguladıklarında geç kaldı ve tribünler cesaretlendi. Goller gelince tribünler daha da cesaretlendi. İşi az bilen biri olayların nereye gittiğini görürdü. Denizli’de kaybettiğimiz maç, su savaşı denilen Galatasaray maçı da iptal edilmeliydi. Dünkü maç da iptal edilmeliydi. Ülkenin içinde bulunduğu futbol ortamı nedeniyle hangi hakem olursa olsun, o maçı iptal edemezdi. Rakibimizin gücünü biliyorsunuz. Siyasi ve bürokrasi gücünü biliyorsunuz. Sahaya meşale geliyor. Hakem görüyor meşaleyi ve oyunu devam ettiriyor ve 2-2 oluyor. Ya biz 3-2 yenilseydik veya 2-2 berabere kalsaydık ne olacaktı? Zorbalıkla bir şampiyonluğumuzu daha mı alacaktınız?

Hangi derbi olursa olsun bizim maçlarımızda bütün polisler gelir, saha kenarını doldurur. Dün polis yoktu stadyumda. İnsanların üstleri ne kadar arandı? Ramazan’da geçen sene buraya geldiler. İnsanların pet şişelerini almadılar. Belki polis haklıydı. Trabzon’a da geçmiş olsun. Ertuğrul başkana dün oğlumu teslim ettim. Bizi çok güzel ağırladılar.

Dün Cumhurbaşkanımızın da müdahil olmasıyla, bakanlarımıza da teşekkür ediyoruz fakat onların müdahil olmasına gerek kalmayacak ortam sağlanmalıydı. Dünkü yaşananlar herhangi bir Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşanacak olaylar değildi. Dolayısıyla biz 2 Nisan’da toplanacağız. Ben biraz evvel Kulüpler Birliği Başkanlığı’ndan istifa ettim. Biz bu muameleyi kabul etmeyeceğiz.”

Güncellenecek…

TIKLAYIN – Fenerbahçe, ligden çekilme gündemiyle 2 Nisan’da olağanüstü genel kurul kararı aldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x