Bakırhan’dan Erdoğan’a: Kürt düşmanlığını bırak, JİTEM ittifakından ayrıl

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, seçim çalışmaları kapsamında önce Muş’un Korkut ve Bulanık (Kop) ilçelerini ziyaret etti.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre ilçe belediyesine iki dönemdir kayyım atandığına dikkati çeken Bakırhan, belediyeyi kazandıktan sonra yapılan usulsüzlüklerin hesabını soracaklarını vurguladı. “Kop can çekişiyor” diyen Bakırhan, kayyımın halka hizmet etmek yerine taşınmazları sattığını söyledi. Bakırhan, “Türkiye bile bunları doyuramadı. Yoksulun, emekçinin, Kürdün alın teri bile bunları doyuramadı” diye kaydetti.

Bakırhan, “Değirmensuyu, Köprüyolu, Arpakonak köyü gibi Kop’un 21 yerinde yol yok yol. İnsanlar doğru düzgün yolları kullanamıyor. Hani kayyım hizmetti? Şehitlik, Zafer, İnönü mahallelerinde kanalizasyon yok. Ne yapıyor kayyım efendi? İşini yapacağına, hizmet üreteceğine, satıyor, çalıyor ve çırpıyor. Kürt diline, kültürüne düşmanlık yapıyor. Bilimize ‘Bilinmeyen dil’ diyenleri sandığa gömeceğiz. AKP’li belediye başkan adayı sanıyor ki, bürokrasinin, devletin olanaklarıyla Kop halkını satın alacak. Kop halkı satılık değildir. Kop halkı parayla, vaatle satın alacak insan daha doğmamıştır” diye konuştu.

‘CUMHURBAŞKANINA HAKARETTEN ÇOCUKLAR YARGILANIYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yüzümüze hakikatleri haykırın ki, kendimizi düzeltelim” sözleri hatırlatan Bakırhan, şunları söyledi: “Nereniz doğru ki? Hangi hakikati söylemeye başlayalım? Hakikatleri saymaya başlarsak bize burada iki gün yetmez. Eleştiriye tahammülü varmış gibi… Cumhurbaşkanına hakaretten çocuklar yargılanıyor. Binlerce dava açılmış. Neden? Eleştirdiler diye, tweet attılar diye, hakikati söylediler diye. Cumhurbaşkanı hakikatleri öğrenmek istiyorsa, Kop meydanında hakikatleri hep birlikte haykıralım. Kürt ve Kürtçeye düşmanlığı bırak. 8 yıldır Kürt halkının iradesine atamış olduğu bu kayyımcı anlayıştan vazgeç. Kürdü asit kuyularına atan, cezasızlıkla ödüllendirilen JİTEM ittifakından ayrıl. Kürt halkının iradesini gasp etmek için bölgeye taşıdığın asker, polis gibi kaçak seçmenler oy kullanmasın, o kentin halkı oy kullansın, hangi partinin adayını seçiyorsa seçsin. Büyük bir kumpasla birlikte oluşturduğun Kobanî Kumpas davasıyla Selahattin Demirtaş’ları, Gültan Kışanak’ları, Sabahat Tuncel’leri, Leyla Güven’leri ve onlarca arkadaşımızı bırak.”

‘DOĞDUĞUM YERDE DOYMAK İSTİYORUM’ KAMPANYASI

Kop’ta “Doğduğum yerde doymak istiyorum” projesi başlatacaklarını aktaran Bakırhan, söz konusu projeyle gençlerin göç etmeyeceğini, dilinden ve kültüründen uzaklaşmayacağını vurguladı. Bakırhan, “Doğduğu yerde iş bulacak, doyacak, diline, kültürüne sahip çıkacak. Sizlere söz veriyoruz, durumu iyi olmayan ailelerimize her ay 15 metreküp suyu beraber vereceğiz. Ulaşımı herkesin binebileceği bir noktaya getireceğiz. Bu pahalı mazottan ve gübreden dolayı ekip biçilmeyen tarlaları ve arazileri ekebilmemiz için belediye tarafından çiftçilerimiz desteklenecektir. Dilimize, kültürümüze, toprağımıza sahip çıkacağız. Toprağımızı maden ocağı işleten sermayedarlara peşkeş çekmeyeceğiz” diye konuştu.

Bakırhan, şu çağrıyla konuşmasını tamamladı: “Sakın, ‘Zaten burayı kazanıyoruz’ demeyin. Tam tersine gitmediğiniz ev, çalmadığınız kapı kalmasın. Kop’ta rekor bir oy, kayyımcı anlayışa büyük bir cevap olsun. Bu vesileyle diğer siyasi partilerde siyaset yapan Kürtlere de çağrı yapıyorum. Aday olduğunuz parti, mecliste bize hakaret ediyor, sesimizi kısıyor. Şêx Seîd efendiye yapmadığı hakaret kalmadı. Aday olduğunuz AKP, Kürtlerin yaşadığı her yere ‘teröristan’ diyor. Hepinizi DEM Parti’ye davet ediyorum.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x