Emekli Maaşlarında Yüksek Artış İçin SGK Uzmanı İsmail Sevinçten Şaşırtıcı Açıklamalar!

SGK Uzmanı İsmail Sevinç, emeklilik öncesi ve sonrasında yüksek maaş alma stratejilerini açıkladı. Sevinç’e göre, emekli aylıkları arasındaki farklılıkların temelinde prime esas kazançların yüksekliği yatıyor.

Özellikle 2000 sonrasında yüksek ücretler alanlar, daha yüksek emekli aylığına hak kazanıyorlar. Sevinç, düşük aylık alanların nedenini ise aylık bağlama oranlarının düşük olmasına bağlıyor.

“9 bin gün primim var, çok yüksek emekli maaşı alırım” beklentisine girmemenizi öneriyor ve aylık bağlama oranını yükseltmenin önemini vurguluyor. Bunun yanı sıra, bir borçlanma yaparak da emekli aylığınızı artırabileceğinizi belirtiyor.

EMEKLİ OLMAK İÇİN ŞARTLAR

Kadınların en az 20 yıl, erkeklerin ise en az 25 yıl sigortalı olmaları ve en az 5000 gün prim ödemeleri gerekiyor. Malulen emeklilik için ise kanser, parkinson sendromu, epilepsi, beyin tümörü, multipl skleroz (MS), serebral palsi, retina kanaması, organ nakli, uzuv kaybı, şizofreni, bipolar bozukluk, siroz, anemi, demans, zeka gerilikleri ve AIDS gibi hastalıklar geçerli olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x