Fatih Akın imzalı “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” yenilenmiş versiyonuyla MUBI’de

MUBI, Fatih Akın’ın Türkiye-Almanya ortak yapımı “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” belgeselini, 19 yıl sonra, 4K kalitesinde yenilenen versiyonuyla yeniden izleyici ile buluşturacak. 

MUBI, renkleri ve sesleriyle İstanbul’un müziğini ve insanını resmeden “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” belgeselinin yayın haklarını satın aldı. 4K kalitesinde yenilenmiş versiyonuyla yakında MUBI’de gösterime girecek olan Fatih Akın imzalı belgeselde, Baba Zula, Ceza, Duman, Mercan Dede, Aynur Doğan, Müzeyyen Senar, Orhan Gencebay, Sezen Aksu, Selim Sesler, Brenna MacCrimmon ve Ayben gibi pek çok müzisyen yer alıyor.

“İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek”, Avrupa ile Asya arasında köprü kurarak Doğu ve Batı’yı buluştururken, kentin bir fotoğrafını çekiyor. Alman müzisyen Alexander Hacke‘nin İstanbul’a gelişiyle başlayan belgeselde Hacke, her yerde profesyonel müzik kaydı yapmayı sağlayan, ‘sokak kaydı’ adını verdiği bir yöntemle İstanbul’un müzik çeşitliliğini kaydediyor.

Yönetmen Fatih Akın, “Yenilenmiş bu belgesel, Türkiye’de yirmi yıl öncesinin net bir portresini çiziyor. Film, farklı kültürlerin kendilerini ifade edebilmelerinin ve özgürlüğün önemini vurguluyor. Bu filmi, MUBI ile yeniden geniş kitlelere ulaştıracağımız için çok heyecanlıyız” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x